pondělí 26. října 2015

Yellow & StoneFirst of all, just to make sure – the person on the pictures is Katka, but this text is from me – Tereza :)
A new post after a month?! I know, I am really sorry it took me so long, but the past few weeks were just crazy and I really hope I will not go through something like this for a long time, or hopefully never. I am doing better now and this photo shoot finally made me smile. I was locked at home for two weeks and I almost missed the beautiful fall that was going on outside my window. But this post isn't only about fallen leaves, I would love to introduce you to bracelets that are really cool and I enjoy them so much. Czech e-shop J's Beads is owned by my friend Jakub and because he likes wrist watches, he followed instagrams of world known watch 'gurus' and bloggers and he found out that most of them also wear very interesting bracelets. He was looking for them here but soon he realized that bracelets of better quality are absent around here. So in 2014 he founded J's Beads. His bracelets are made of gems such is labradorit, onyx, sodalit or tiger's eye and each one of them has its own steel logo. What I really like about it is that everyone could say what a nonsense it is, but Jakub just got into it, got himself a gem supplier, created his own logo, made pictures and social media profiles and founded his own store. And I am really happy that I can support him! Thanks to Jakub I also see sense in what I am doing and especially in this blog!   

Předně aby bylo jasno, na fotkách je Katka, ale text dnes píšu já - Tereza. ;) 
Nový post po měsíci?! Omlouvám se, že to trvalo tak dlouho, ale tohle bylo vážně bláznivý období, který doufám, že už dlouho (nejlépe nikdy) nezažiju... Už jsem se z toho jakž takž zberchala a tohle focení mi vykouzlilo úsměv na tváři. Dva týdny zavřená doma a málem by mi ten krásný podzim utekl. Ale aby to dnes nebylo jen o spadaném listí, ráda bych vám představila náramky, které nás teď moc baví. Český e-shop J's Beads patří kamarádovi Jakubovi. Protože má rád hodinky, dlouho sledoval instagramové profily světových hodinkových 'guru' a blogerů a zjistil, že skoro všichni nosí kromě hodinek zajímavé náramky. Začal je shánět a jak to tak bývá, zjistil, že kvalitní kousky jsou tu nedostatkové zboží. Proto v roce 2014 založil J's Beads. Náramky jsou vyráběné z různých polodrahokamů jako např. labradorit, onyx, sodalit, tygří oko a každý má logo z ušlechtilé oceli. Mě na tom baví, že si někdo může říct zažitý český komentář - taková blbost, ale Jakub se toho nebál, sehnal dodavatele korálků, nechal vytvořit logo, fotky produktu, založil profily na sociálních sítích i samotný obchod. A proto mám radost, že ho můžu podpořit. Díky jeho příběhu totiž vidím smysl i v našem blogu.


stone bracelets - J's Beads
silver bracelet - Pandora
cap - Asos
parka - Bershka
shoes - Nike
trousers, bag - Zara
top - H&M
watch - vintage

Žádné komentáře:

Okomentovat